افزایش جوانان قلیان بدست در پارک های شهر اهواز / آستین مسئولان برای حذف قلیان کی بالا زده خواهد شد!

استعمال روزافزون قلیان در مراکز عمومی جامعه روز به روز درحال افزایش است و رواج استعمال قلیان می تواند زنگ خطری باشد که ابتدا کانون خانواده ها و سپس مسئولان جامعه را از بروز آسیبی بزرگ خبر می دهد.

افزایش جوانان قلیان بدست در پارک های شهر اهواز / آستین مسئولان برای حذف قلیان کی بالا زده خواهد شد!

 

به گزارش پایگاه خبری اهواز خبر ۱۴: در حال حاضر قهوه خانه ها و استفاده از قلیان به عنوان یکی از معضلات اصلی جامعه ما محسوب می شود. وجود انواع قهوه خانه و سفره خانه ها و تبدیل آنها به شغل های کاذب، سبب شده تا در این راستا استفاده از قلیان به عنوان یک تفریح و تفنن روز به روز در جامعه چشم گیر تر شود.

 

 گسترش این معضل اجتماعی مصرف برخی اقلام مخدر و رواج آن در انظار عمومی این روزها دامن گیر پارک ها و فضاهای سبز (بی رمق)  که جزو مراکز پر رفت و آمد در (فصل سرد سال )خوش آب و هوا  بشمار می آیند نیز شده است.

 

معدود پارک های شهر شهر اهواز و جاده ساحلی  همانند سایر نقاط کشور به عنوان  محلی  برای تفریح خانواده ها در روزهای  تعطیل  و مساعد شدن شرایط جوی میزبان مردمی است که به این پارک می آیند تا هم از وسایل بازی آن استفاده کرده و هم ساعاتی را در کنار خانواده های خود سپری کنند.

 

در نگاه اول وقتی وارد این  پارک ها  می شوی، فکر می کنی همه برای تفریح و استشمام هوای پاک به آنجا آمده اند، اما اگر عمیق تر به اطراف بنگری متوجه می شوی برخی افرادی که به این مرکز برای تفریح آمده اند که معنای واقعی تفریح را گم کرده اند و در میان فضای سرسبز، به دنبال تفریح دیگری به نام ” قلیان ” هستند.

 

خانواده هایی که بعد از گذراندن یک روز کاری سخت و پر استرس و همچنین دوری از محیط خانواده و فرزندان، ساعاتی را هم که برای در کنار هم بودن و استفاده از فضای پارک ها سپری می کنند، با دود قلیان جوانان و فضای مسموم و آلوده جاده ساحلی  مواجه هستند.

 

 

دردناک تر اینکه با وجود چنین صحنه های خواهید دید که برخی والدین با همراهی فرزندان در مصرف قلیان قبح اینکار را از بین برده و به جرات میتوان ادعا کرد که قلیان کشیدن در بین نوجوانان و جوانان اهوازی و خوزستانی  تبدیل به فرهنگی نو گشته که متاسفانه روز به روز در حال افزایش است.

 

 

جوانانی که گاهاً خود راضی به این سرگرمی کاذب نیستند، عمدتاً نبود شغل و بیکاری و مشکلات خانوادگی را عامل گرایش به قلیان  و مصرف آن را نوعی آرامش دهنده و کاهنده مشکلات زندگی خود می پندارند.

 

بدون شک و با کمی توجه می توان دریافت علی رخم برنامه های متعدد مسئولین و متولیان امر در ساماندهی و رسیدگی به مشکلات قشر جوان، این قهوه خانه ها هستند که تبدیل به مراکز پر کردن اوقات فراغت جوانان گشته است.

 

مصرف قلیان در اماکن عمومی کشور از سال ۸۳ ممنوع شد اما این ممنوعیت ادامه نداشت و در سال ۸۴ با اصلاح تبصره ای، عرضه قلیان در اماکن عمومی، قهوه خانه ها و رستوران های سنتی مجاز اعلام شد اما در فاصله کمتر از یک سال قلیان ها دوباره جمع شدند.

مطرح شدن بحث ممنوعیت قلیان ها در دولت های گذشته مخالفت صنف قهوه خانه داران را به دنبال داشته است و این امر باعث شد تا متولیان امر سیاست متعادل تری در رابطه با قلیان اتخاذ کنند.

 

 

 

 

در کنار این موضوعات نباید فراموش کرد که  ابتلا به سرطان در کشور به شکل قابل توجهی افزایش یافته است به طوری که ۳۵ درصد علل سرطان ها مستقیما با عوامل خطر بویژه ‏دخانیات ارتباط دارد.

 

همچنین طبق آمار ارائه شده سالانه پنج میلیون نفر به دلیل مصرف قلیان می ‏میرند و آمارهای وزارت بهداشت ‏نشان می دهد که ‏‏۱۵ درصد جوانان ۱۳ تا ۱۵ سال در کشور مصرف ‏کننده قلیان هستند و سالانه ۳۵ هزار ‏تن تنباکو در کشور دود می شود.

 

شاید برچیده شدن کامل قلیان سرا ها بعید به نظر برسد، اما نظارت جدی بر این اماکن و بسترسازی برای ایجاد مکان های مناسب برای گذران اوغات فراغت برای جوانان کمترین کاریست که انتظار می رود نهادهای نظارتی از عهده آن برآیند.